Facebookové skupiny – štát v štáte?

Autor: Veronika Páričková | 21.11.2016 o 10:28 | (upravené 21.11.2016 o 20:29) Karma článku: 3,61 | Prečítané:  776x

Na Facebooku rastie počet nových skupín ako huby po daždi. Môžete v nich diskutovať na rôzne témy, kupovať, či predávať veci od výmyslu sveta, žiadať o rady, nájsť si nových kamarátov...

Skupiny majú svoje pravidlá, členov, administrátorov, strážcov poriadku... je to vlastne taký štát v štáte. V niektorých skupinách to doslova vrie, ľudia komentujú odušu, častokrát presahujúc medze slušného správania, až musia zasahovať administrátori. Priznám sa, že som vždy nechápavo krútila hlavou nad touto ľudskou vlastnosťou, starať sa do všetkého, komentovať už len z princípu a mudrovať. Tieto žabomyšie vojny diskutujúcich ma nechávali chladnou. Až donedávna...

Pred pár mesiacmi som sa stala členkou skupiny, v ktorej si mamičky radia ohľadom nosenia detí, či už v šatkách, alebo ergonomických nosičoch. Pýtala som si radu, obzerala fotky, komentáre, ale skupina, ktorá ma niekoľko tisíc členov bola natoľko aktívna, že moja nástenka bola každý deň zahltená množstvom postov. Vypla som si teda upozornenia, sem-tam zablúdila do skupiny a po dlhom čase som dala „like“ príspevku moje známej, ktorá skupinu opúšťala s vysvetlením, že sa jej tam isté veci nepáčia.

Ten osudný „like“ je dôvodom napísania tohto príspevku. O týždeň na to pani administrátorka napísala dlhočizný príspevok, v ktorom ma označila (ako aj asi 100 ďalších ľudí), že budeme mať služby a týždeň robiť strážcu skupiny, čiže sledovať príspevky a ich korektnosť a kontrolovať dodržiavanie pravidiel (a skupina ich má veru požehnane). Dobrovoľne-nasilu mi bola pridelená táto úloha, s vysvetlením, že boli zvolení ľudia, ktorí boli v tejto skupine za posledný mesiac nejakým spôsobom aktívni. Vtedy mi hlavou prebleslo, že som dávala „like“ na príspevok moje známej. Zahrala som sa na slečnu Marplovú a začala pátrať. A čuduj sa svete, za strážcov boli zvolení práve ľudia ktorí, tak ako ja, dali „like“ osudnému príspevku. Zápletka hodná mexickej telenovely. Dodatočne som si všimla pod tým príspevkom komentár pani administrátorky, že sme sa „liknutím“ toho príspevku práve sami prihlásili za strážcov. Vraj dokonalý spôsob výberu strážcov. Alebo skôr pomsta, či spôsob ako potrestať neposlušných členov, ktorí vyjadrili svoj názor? Nakoľko ak nebudete vykonávať túto funkciu, máte skupinu opustiť. Sloboda výberu v štýle buď poslúchnete, alebo idete von. Na stránke sa začalo živo diskutovať a skloňovali sa slová ako šikana, diktátorstvo, prevýchova, sekta. Niektorí ľudia s tým súhlasili,alebo sa dobrovoľne prihlásili za strážcov, iní skupinu sklamane opustili, či boli za svoje názory vyhodení. Možno si poviete, že tieto ženy na materskej už naozaj nevedia čo s časom a riešia takéto pletky. Ale práve o tom to je. Ak je niekto naozaj oddaný člen skupiny, trávi tam veľa času, baví ho to a dobrovoľne sa prihlási za strážcu (nepopieram, že je to potrebná a zodpovedná úloha) a chce sa tomu venovať, tak nie je problém. Ja chodím na internet väčšinou až večer a cez deň sa budem radšej venovať synovi. Preto ma takéto správanie rozhorčilo.

Čo dodať na záver? Byť, či nebyť v skupine?...to je otázka. Skupiny sú dobrá vec, ale keď to presahuje zdravé medze, je čas skupinu prestať navštevovať, alebo odísť. Predsa len je to virtuálna realita, a ten skutočný život nie je za obrazovkou počítača, ale hrá sa vedľa mňa s autíčkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?